Charakteryzują się głośnym wybuchem czasami połączonym z efektami świetlnymi. Ze względu na sposób odpalania ładunku rozróżniamy petardy lontowe i draskowe. O sile eksplozji petardy decyduje wielkość ładunku wybuchowego. Od roku 2017 w całej Unii Europejskiej sprzedawane są wyłącznie petardy lontowe - jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.
Wyrzutnie pirotechniczne to jedne z bezpieczniejszych materiałów pirotechnicznych do samodzielnego odpalania. Składają się z szeregu rurek, w których umieszczone są materiały pirotechniczne. Po zapłonie, połączone rurki wyrzucają materiał pirotechniczny w powietrze, powodując efekt wizualny lub dźwiękowy. Wyrzutnie pirotechniczne są szeroko stosowane na przykład podczas pokazów ogni sztucznych, widowisk sportowych, czy imprez okolicznościowych.
Ładunek wybuchowy rakiety wynoszony jest przez silnik odrzutowy na wysokość od kilkunastu do kilkuset metrów. Listewka przymocowana do jednostki napędowej pełni rolę stabilizatora lotu. Ze względu na wysokość na jakiej następuje efekt świetlny i hukowy, rakiety należą do najbardziej widowiskowych fajerwerków. W przypadku rakiet hukowych ich cenną zaletą jest brak tłumienia fali dźwiękowej przez zabudowania i podłoże jak ma to miejsce podczas eksplozji petard.
Rzymskie ognie - rurki strzelające kolorowymi kulami. Często wystrzałom towarzyszy huk i snop iskier.
Snop różnokolorowych iskier lub kul wyrzucany jest na wysokość kilku lub kilkunastu metrów. Często towarzyszą temu efekty dźwiękowe w postaci huków i gwizdów. Podstawową zaletą wulkanów i fontann w stosunku do pozostałych fajerwerków jest przede wszystkim czas trwania efektów sięgający czasami nawet do kilku minut.