Bezpieczne fajerwerki

Jak bezpiecznie używać fajerwerki. Opis i instrukcja użytkowania.

Petardy

Charakteryzują się głośnym wybuchem czasami połączonym z efektami świetlnymi. Ze względu na sposób odpalania ładunku rozróżniamy petardy lontowe i draskowe. O sile eksplozji petardy decyduje wielkość ładunku wybuchowego. Od roku 2017 w całej Unii Europejskiej sprzedawane są wyłącznie petardy lontowe - jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie odpalać petardy
Petardę z lontem postawić na twardej powierzchni lontem do góry. Zapalić lont i szybko się oddalić. Nigdy nie trzymać zapalonej petardy w ręce ! Używać tylko na wolnym powietrzu.

Wyrzutnie

Wyrzutnie pirotechniczne to jedne z bezpieczniejszych materiałów pirotechnicznych do samodzielnego odpalania. Składają się z szeregu rurek, w których umieszczone są materiały pirotechniczne. Po zapłonie, połączone rurki wyrzucają materiał pirotechniczny w powietrze, powodując efekt wizualny lub dźwiękowy. Wyrzutnie pirotechniczne są szeroko stosowane na przykład podczas pokazów ogni sztucznych, widowisk sportowych, czy imprez okolicznościowych.

Jak bezpiecznie odpalać wyrzutnie
Wyrzutnia musi stać na twardej, równej powierzchni w odległości 20 metrów od widowni. Nie wolno stawiać na trawie, która może spowodować przewrócenie się wyrzutni. Wyciągniętą ręką odpalić lont oznaczony "system inicjujący" i szybko się oddalić. Nie nachylać sie nad wyrzutnią podczas odpalania! Po zakończeniu pokazu, pozostawic wyrzutnie na co najmniej 30 minut. Po tym czasie można pozostałość przenieść w miejsce składowania śmieci. Nie wyrzucać do plastikowego pojemnika, co może spowodować zapalenie śmieci.

Rakiety

Ładunek wybuchowy rakiety wynoszony jest przez silnik odrzutowy na wysokość od kilkunastu do kilkuset metrów. Listewka przymocowana do jednostki napędowej pełni rolę stabilizatora lotu. Ze względu na wysokość na jakiej następuje efekt świetlny i hukowy, rakiety należą do najbardziej widowiskowych fajerwerków. W przypadku rakiet hukowych ich cenną zaletą jest brak tłumienia fali dźwiękowej przez zabudowania i podłoże jak ma to miejsce podczas eksplozji petard.

Jak bezpiecznie odpalać rakiety
Listewkę rakiety wstawić pionowo w butelkę lub rurkę. Nie wbijać listewki w ziemię ani nie trzymać w ręku ! UWAGA - rakieta leci razem z listewką ! Stojąc z boku zapalić koniec lontu i szybko się oddalić. Używać tylko na wolnym powietrzu.

Rzymskie ognie

Rzymskie ognie - rurki strzelające kolorowymi kulami. Często wystrzałom towarzyszy huk i snop iskier.

Jak bezpiecznie odpalać rzymskie ognie
Rzymskie ognie najlepiej odpalać z rurki lub butelki. Stojąc z boku zapalić lont i szybko się oddalić. Używać tylko na wolnym powietrzu.

Wulkany i fontanny

Snop różnokolorowych iskier lub kul wyrzucany jest na wysokość kilku lub kilkunastu metrów. Często towarzyszą temu efekty dźwiękowe w postaci huków i gwizdów. Podstawową zaletą wulkanów i fontann w stosunku do pozostałych fajerwerków jest przede wszystkim czas trwania efektów sięgający czasami nawet do kilku minut.

Jak bezpiecznie odpalać wulkany i fontanny
Wulkan lub fontannę postawić na niepalnej powierzchni na wolnym powietrzu. Stojąc z boku zapalić lont i szybko się oddalić.